PROFI CLUB ВИПУСКНИЙ

PROFI CLUB ВИПУСКНИЙ

МАТЕРІАЛИ ДО ЗАНЯТТЯ 5

Illustration

ПЛАН НАССРНебезпечні чинники. Контрольно-критичні точки.План НАССР.
Валідація плану НАССР. Верифікація.Актуалізація.

ТЕРМІНИ ТА ВИЗНАЧЕННЯ ДО ЗАНЯТТЯ 5

Терміни та вимоги описані згідно з термінологією стандарту ISO 22000:2018
*- позначені коментарі експерту проекту


● Критична контрольна точка (critical control point) ККТ (CCP)етап процесу, на якому застосовуються заходи управління для запобігання або зниження значної харчової небезпеки до прийнятного рівня і визначені критичні межі, на якому здійснюється вимірювання і який дозволяє здійснити корекцію
● Критична межа (critical limit)вимірюване значення, що дозволяє відокремити прийнятність від неприйнятність *- в процесі моніторингу
Примітка 1: Критичні межі встановлюються для того щоб визначити чи залишається критична контрольна точка під контролем (у межах, дозволених області значень).Якщо критична межа перевищена або не відповідає нормі, продукцію, на яку внаслідок цього було надано вплив, слід вважати потенційно небезпечною.
● Моніторинг (monitoring)визначення статусу системи, процесу або діяльності (*-при вимірюванні в ККТ або ОPRP)
● Операційна програма попередніх умов (operational prerequisite programme) ОППУ (OPRP)заходи по управлінню або комбінація заходів з управління, які застосовуються для запобігання або зниження значною харчової небезпеки до прийнятного рівня, і де критерії виконання та вимір / спостереження забезпечать результативне управління процесом і / або продукції*- ОППУ (OPRP) застосовуються для значної небезпеки, у випадку коли стандартних ППУ не достатньо для зниження харчової небезпеки до прийнятного рівня.
Значна харчова небезпека (significant food safety hazard)харчова небезпека, ідентифікована в ході оцінки небезпек (*-Принцип 1 та за допомогою матриці / дерева рішень), яка підлягає управлінню через заходи управління (*- тобто через OPRP та ККТ). 
*-на порівняння термін - Харчова небезпека (food safety hazard) це біологічна, хімічна або фізична речовина, що міститься в харчовій продукції, яка потенційно може стати причиною негативного впливу на здоров'я.

7 ПРИНЦИПІВ НАССР

1

Аналіз небезпечних факторів

Виявлення умов виникнення небезпечних факторів і вжиття заходів, необхідних для їх контролю.

2

Контрольно-критичні точки

Визначення критичних точок етапів, операцій технологічного процесу, в яких має здійснюватися контроль для усунення небезпечних факторів або мінімізації можливостей їх появи.

3

Критичні межі

Визначення критичних меж, яких слід дотримуватись для того, щоб упевнитися, що критична точка знаходиться під контролем.

4

Моніторинг

Розробка системи моніторингу, яка дає змогу забезпечити контроль у критичних точках технологічного процесу шляхом запланованих випробувань або спостережень.

5

Корегувальні дії

Розробка коригувальних дій, які повинні здійснюватись, якщо результати моніторингу свідчать, що у певній критичній точці контроль не здійснюється.

6

Веріфікація

Розробка процедур перевірки, яка дає змогу упевнитись в ефективності функціонування системи.

7

Документообіг

Документування усіх процедур і даних, що належать до системи.



НЕБЕЗПЕЧНІ ЧИННИКИ 

Біологічні небезпечні чинники – мікроорганізми (патогенні чи умовно патогенні), які здатні викликати хвороби, інфікувати та заражувати людей і тварин та спричиняють хвороби харчового походження. Результатом споживання їжі, яка містить живі шкідливі мікроорганізми, є харчові інфекції.

Illustration

Умовно-патогенні мікроорганізми E.coli

В складі здорової мікрофлори присутні бактерії, які відносять до виду умовно-патогенних. Ці мікроорганізми можуть роками існувати на шкірі, в носоглотці або кишечнику людини і не викликати інфекцій. Однак при будь-яких сприятливих умовах (ослаблення імунітету, порушення мікрофлори) їх колонія виростає і стає справжньою загрозою.

Illustration

Умовно патогенні мікроорганізми (Proteus vulgaris, Clostridium perfringens, Bacillus cereus, , Clostridium botulinum)

Викликають накопичення єнтеротоксинів та токсикологічні інфекції.

Illustration

МАФАМ, ЗМЧ (загальне мікробне число)

Висока бактеріальна забрудненість харчових продуктів свідчить про недостатню термічну обробку сировини, порушення миття та дезінфекції обладнання, незадовільні умови зберігання і транспортування продукції.

Illustration

Плісняві гриби, спороутворювачі дріжджі

Дріжджі та плісняві гриби - є мікроорганізмами псування. При розмноженні в харчовому продукті викликають погіршення його органолептичних характеристик та псування. Цвілі секретують понад 400 різних мікотоксинів, всі з яких токсичні для людини. 

Illustration

Патогени Staphylococcus aureus

При розмноженні в харчових продуктах продукують ентеротоксини, що викликають отруєння. Основним джерелом зараження служать люди, які страждають гнійничкові захворюваннями шкіри, або захворюванням на ОРВІ. Поширення збудника відбувається повітряно-крапельним, повітряно-пиловим і контактним шляхами. Харчові продукти, уражені стафілококами, зазвичай не мають зовнішніх ознак псування. Інкубаційний період від 30 хв до 6 год.

Illustration

Патогені мікроорганизми Salmonella, Listeria, Shigella

Патогенні мікроорганізми здатні викликати харчові отруєння, в тому числі у вигляді масових захворювань. В більшості випадків відзначаються такі симптоми: підвищення температури, загальна слабкість, головний біль, нудота, блювота, болі в животі. 

ФАКТОРИ, ЩО ВПЛИВАЮТЬ НА РІСТ МІКРООРГАНІЗМІВ

● температура;● відносна вологість повітря;● висока водна активність (наявність вільної, не зв’язаної хімічно води);● належний час для розвитку;● велика кількість поживних речовин;● відсутність консервантів;● присутність чи відсутність кисню, залежно від виду мікроорганізмів;● окисно-відновний потенціал середовища;● відносна вологість довкілля;● присутність і концентрація певних газів, залежно від виду мікроорганізмів;● присутність та активність інших мікроорганізмів, які можуть подавляти один одного.

Додатковими факторами росту та наявності мікроорганізмів можуть бути наступні:
● неналежна гігієна персоналу;● перехресне забруднення між матеріалами чи поверхнями;● неналежне прибирання робочих поверхонь у чистоті;● невідповідна вода чи системи водопостачання;● забруднена проміжна тара.

НЕБЕЗПЕЧНІ ЧИННИКИ 

Хімічні небезпечні чинники – хімічні сполуки, які можуть спричинити неприйнятний ризик для здоров’я споживача через пошкодження чи хворобу. Шкідливі хімічні сполуки можуть бути внесені у продукцію на різних стадіях технологічного процесу.

Illustration

Токсичні елементи ( важкі метали)

Свинець - викликає порушення функцій нервової, серцево-судинної, кровотворної та імунної систем, порушує ферментативні процеси.
Кадмій - вражає, нирки, печінку, репродуктивну систему. При тривалому надходженні - розвиток захворювань кісток.
Ртуть - впливає на центральну нервова систему, шлунково-кишковий тракт, може викликати ураження шкірі.

Illustration

Залишкові кількості дезінфікуючого засобу

При впливі на окремі компоненти харчових продуктів у відносно високих концентраціях здатний утворювати хлорорганічні сполуки, які надають загальнотоксичну дію на організм.
При впливі високих концентрацій викликає роздратування шкіри і слизових оболонок

Illustration

Мікотоксини

Високотоксичні речовини, здатні викликати онкологічні захворювання, вражають нервову, серцево-судинну, кровотворну системи, печінку

Illustration

Нітрати/Нітрити

Викликають порушення переносу кисню у крові

Illustration

Пестициди ГХЦГ ДДТ та метаболіти

Здатні накопичуватися в жировій тканині и мати постійний вплив на здоров'я, викликаючи наприклад, репродуктивні и неврологічні розлади.
Здатні проникати з організму матері через плаценту в організм дитини.

Illustration

Радіонукліді: цезій-137, стронцій-90

Здатні накопичуватися в організмі и викликати ряд негативних наслідків практично у всіх органах и тканинах

Illustration

Антибіотики: левоміцетин, тетрациклін, стрептоміцин, пеніцилін

Антибіотики в малих, значно нижчих лікувальних дозах здатні викликати дисбактеріоз (порушення балансу мікрофлорі кишечника людини), сприяють розвитку алергічних реакцій.

Illustration

Наявність та міграція розчинників, мінеральні масла, етилен оксид, етиленхлоргідрин

Здатні   накопичуватися в організмі и викликати ряд негативних наслідків практично у всіх органах и тканинах

Illustration

Речовини для дозрівання та подовження строку придатності

Потрапляючи в їжу з овочами та фруктами, речовини в перевищених кількостях викликають отруєння, різні захворювання серцево-судинної, нервової, травної систем, а їх надмірне вживання може спричинити і рак шлунку

Illustration

Речовини для фумігації

Гострий токсичний ефект від фунгіцидів для людей малоймовірний, але фунгіциди можуть подразнювати шкіру та очі, а систематичне опромінення може негативно вплинути на стан здоров"я людини. Частіше всього фунгіцидами труяться після споживання насіння обробленої рослини. 

ПРИЧИНИ ПОЯВИ АБО НАКОПИЧЕННЯ ХІМІЧНИХ НЕБЕЗПЕЧНИХ ЧИННИКІВ

● На етапі первинного виробництва (вирощування): пестициди, гербіциди, мінеральні добрива, інсектициди, фунгіциди, антибіотики, гормони росту (два останні небезпечні фактори є характерними для продуктів тваринного походження).● Під час здійснення технологічних процесів: невідповідні пакувальні матеріали або їх компоненти (фарби, клеї), технологічні сполуки (розріджувачі) чи виробничі матеріали можуть створювати загрозу через міграцію хімічних сполук до продукції.● Виробниче середовище, за умови неправильної організації процесів, може бути джерелом хімічних небезпечних факторів: неправильне миття та / або дезінфекція та використання неналежних препаратів – залишки мийних засобів, дезінфектантів, неналежний стан обладнання – фарби, розчинники, невідповідне джерело води і / чи водопідготовка.● Забруднена сировина – афлатоксини, свинець, ртуть.● Перехресте забруднення алергенною продукцією.● Забруднення при пошкоджені пакування;

Додатковими факторами росту та наявності мікроорганізмів можуть бути наступні:
● неналежна гігієна персоналу;● перехресне забруднення між матеріалами чи поверхнями;● неналежне прибирання робочих поверхонь у чистоті;● невідповідна вода чи системи водопостачання;● забруднена проміжна тара.

НЕБЕЗПЕЧНІ ЧИННИКИ 

Фізичні небезпечні чинники – сторонні об’єкти, невластиві для продукту, що можуть спричинити поранення – порізи чи задушення. Сторонні об’єкти у продукті, залежно від їх природи, можуть мати різний ступінь впливу на здоров’я людини. Тому слід розрізняти ці фактори – які є небезпечними, наприклад, скло чи метал, від тих, які впливають, швидше, на якість продукту чи імідж виробника, наприклад, волосся.

Illustration

Рослинні домішки, домішки менше ніж 2 мм

При попаданні дрібних, негострих предметів (менше 0,5-1 мм) з'являються неприємні відчуття.

Illustration

Скло, метал, каміння, більше ніж 2 мм

У разі потрапляння предметів більшого розміру або з гострими краями може призвести до пошкодження зубів, ротової порожнини, стравоходу і шлунка аж до кровотечі

ДЖЕРЕЛА ЗАБРУДНЕННЯ

● Небезпечні включення: метал, скло, дерево, каміння, комахи, кістки, рослинні домішки.● Пошкодження пакування та забруднення – метал, каміння, деревина. пластик.● Технологічні процеси, в основному через неналежний стан обладнання – металеві частини, ізоляція, фрагменти покриття поверхонь та ін.● Персонал через неправильну поведінку–особисті предмети, сторонні предмети.● Розбиття освітлювальних приладів. ● Пошкоджена тара з твердого пластику.

Фізичні ризики – це матеріали, які можуть спричинити травми або удушення.
Приклади фізичних ризиків, що розглядаються під час аналізу ризику включають: скло, пластмасу або металеві уламки – особливо від пакувальних матеріалів і обладнання для технологічної обробки. 
Характер роботи працівників також може вплинути на види фізичних небезпечних ризиків, які необхідно взяти до уваги на підприємстві.
Тверді або гострі сторонні предмети в харчових продуктах можуть призвести до травмування, включаючи розрив або перфорацію тканин рота, язика, горла, шлунку й кишковика, а так до пошкодження зубів і ясен.

ПРОТОКОЛ АНАЛІЗУ НЕБЕЗПЕЧНИХ ЧИННИКІВ

Аналіз небезпечних факторів починається зі складання на кожному етапі технологічного процесу відповідно до блок-схеми та списку небезпечних факторів, поява яких є ймовірною.
Наступним етапом аналізу небезпечних факторів є встановлення того, які заходи контролю можна застосувати, для запобігання виникненню, для зменшення до прийнятного рівня або усунення кожного з небезпечних факторів та на яких етапах технологічного процесу це можна зробити.
У деяких ситуаціях контроль за конкретним небезпечним фактором може вимагати більше ніж одного заходу контролю. В інших випадках за допомогою одного й того самого заходу контролю можна контролювати кілька небезпечних факторів.
Заходи контролю - це програми-передумови системи НАССР. Контрольні заходи повинні здійснюватись відповідно до процедур та специфічних умов потужності для забезпечення їх ефективного впровадження.

Illustration

ЗАВДАННЯ 69/100

Складіть перелік всіх можливих небезпечних чинників, які можутьстановити потенційну загрозу для Вашого продукту.

Використовуйте:
інформацію з відкритих джерел щодо аналогових виробництв
дослідження рекламацій та невідповідностей, що мали місце протягом останнього часу на виробництві
поради, рекомендації, наукові статті та іншу інформацію, що буде корисна

МІРИ КЕРУВАННЯ

ЗАВДАННЯ 70/100

Складіть перелік вже розроблених та впровадженних мір керування.
Використовуйте поради наведені нижче.

ЗАВДАННЯ 71/100

Проведіть аналіз небезпечних чинників, використовуючи попередню інформацію.
Завантажуйте форму протоколу для заповнення.

Дії направлені на зниження мікробіологічних факторів, припинення росту, знищення або недопущення

● - кулінарне (термічне оброблення) – температура не менше 63ºС (для яловичини та свинини) та температура не менше 74ºС для м’яса курки;● - швидке охолодження продукту (не більше 2-х годин наявності температури в середині готового продукту від 10º до 63 ºС);● - дотримання вимог щодо часу порціонування готового охолодженого продукту – не більше 30 хвилин;● - використання продуктів від перевірених постачальників з дотриманням вимог щодо транспортування;● - попередня обробка продуктів, що не проходять термічну обробку (овочі, зелень, фрукти та ін.).● - підтримання вимог щодо миття та дезінфекції інвентарю, тари для роботи з готовими харчовими продуктами та продуктами, що не проходять термічну обробку;● - виконання вимог щодо відтаювання замороженого продукту;● - виконання дії по попередженню перехресного забруднення та дотримання поточності технологічних процесів;● - виконання вимог гігієни персоналу (миття та дезінфекція рук, догляд за спецодягом);● - використання питної води, що відповідає вимогам до санітарно-мікробіологічних показників;● - відокремлене зберігання сирих та готових харчових продуктів, страв та інгредієнтів;● - контроль цілісності пакування;● - дотримання термінів зберігання харчових продуктів, напівфабрикатів;

Дії направлені на мінімізацію потрапляння хімічних небезпечних факторів

● - застосування тільки дозволених харчових добавок у дозволених кількостях;● - використання питної води, що відповідає вимогам та /або попередня підготовка води перед вживанням;● - виконання вимог щодо правил поводження з токсичними речовинами;● - використання тільки дозволених до контакту з харчовим продуктом пакувальних, допоміжних матеріалі та тари;● - приймання сировини тільки від погоджених надійних постачальників у супроводі документів, що підтверджують безпечність сировини;● - виконання правил миття та дезінфекції посуду тари та правил з прибирання та очищення;● - використання дозволених миючих засобів;● - виконання вимог щодо поводження з алергенами та речовинами, що викликають непереносимість, інформування споживача;● - використання дозволених засобів для обробки обладнання (харчові мастила, препарати для очищення та ін.)

Дії направлені на мінімізацію потрапляння фізичних небезпечних факторів

● - виконання політики щодо мінімізації потрапляння сторонніх домішок;● - мінімізація використання скляних та дерев’яних предметів, підтримка їх у відповідному стані, контроль цілісності скла;
- регулярне обслуговування обладнання;
● - візуальний контроль відсутності сторонніх домішок при обробці продукції;● - фільтрування, просіювання, сортування сухої сипучої сировини;● - виконання вимог щодо гігієни персоналу, виконання вимог щодо спецодягу;● - контроль стану обладнання та інвентарю;● - виконання вимог щодо пакування продуктів;● - виконання вимог щодо розпакування продуктів;● - контроль зберігання;● - контроль відповідності інфраструктури;

ОЦІНКА СУТТЄВОСТІ НЕБЕЗПЕЧНИХ ЧИННИКІВ

ЗАВДАННЯ 72/100

Проведіть оцінку небезпечних чинників, використовуючи наведену матрицю, або будь яку матрицю/шкалу для оцінки небезпечних чинників (Додаток 2 до Наказу № 590).

ЗАВДАННЯ 73/100

Виділіть всі небезпечні чинники, що за аналізом виявились суттєвими та складіть їх перелік, Внесіть в форму у прикладі для визначення мір керування. 
Завантажте форму для визначення мір керування, або використовуйте будь який варіант дерева рішень (Додаток 3 до Наказу № 590).

ПРИ АНАЛІЗІ ВРАХОВУЄТЬСЯ:

● Значимість небезпечного фактора як функція ймовірності його появи та потенційного негативного впливу на здоров’я споживачів.● Для оцінки ймовірності виникнення використовуються досвід, інформація про випадки небезпечних харчових продуктів, які траплялись безпосередньо на потужності, інших операторів ринку у регіоні щодо епідеміологічної ситуації;● Оцінка потенційного негативного впливу проводиться відповідно до знань про вид (природу) харчового продукту та технологічних процесів, науково-технічної інформації, передбачуваного способу споживання (використання) продукту, ймовірного неправильного споживання, груп споживачів ● Якісна та/або кількісна оцінка наявності небезпечного фактора;● Виживання та розмноження патогенних мікроорганізмів і неприйнятне утворення хімічних сполук у харчових продуктах (у тому числі неперероблених, частково перероблених або перероблених), на технологічних (виробничих) лініях або в навколишньому середовищі;● Утворення та стабільність у харчових продуктах токсинів чи інших небажаних сполук метаболізму мікроорганізмів, хімічних речовин, алергенів, фізичних забруднень (сторонні предмети);● Забруднення (чи повторне забруднення) біологічними (мікроорганізмами, паразитами), хімічними чи фізичними небезпечними факторами неперероблених, частково перероблених або перероблених харчових продуктів.

ОЦІНКА СУТТЄВОСТІ НЕБЕЗПЕЧНИХ ЧИННИКІВ

ЗАВДАННЯ 74/100


Проведіть категоризацію мір керування (-*використовуйте форму з завдання 73/100) та розподіліть міри керування на:
● Контрольно-критичні точки (KKT)● Операційні програми -передумови (OPRP)● Модіфікація виробничого процесу-*
(*- у цьому випадку необхідно актуалізувати блок схеми виготовлення).

Illustration

ВИЗНАЧЕННЯ КРИТИЧНИХ МЕЖ

ЗАВДАННЯ 75/100

Для кожної міри керування необхідно визначити:
критичні межі для ККТ
*- Критичні межі – це максимальні або мінімальні значення біологічних, хімічних або фізичних параметрів, які повинні контролюватися в критичних контрольних точках.

Для кожної операційної програми-передумови (OPRP) необхідно визначити:

-критерії виконання для OPRP

-описати процедури OPRP (у довільному порядку)

Значення критичних меж визначають за такими критеріями:● вимоги законодавства;● галузеві рекомендації;● настанови щодо належних практик виробництва та гігієни;● встановлені вимоги групою НАССР на основі власних досліджень (у цьому випадку надається підтвердження (валідація), що дані значення дійсно є критичними межами).

Внесіть данні про визначенні ККТ та OPRP в План НАССР, форму необхідно завантажити за посиланням:

РОЗРОБКА СИСТЕМИ МОНІТОРИНГУ

ЗАВДАННЯ 76/100

Розробіть програму моніторингу критичних меж в ККТ та спостерігання виконання OPRP:
● параметри моніторингу/спостеріганняПараметри моніторингу (показники технологічного процесу чи показники продукції (температура, час, комбінація температури та часу термообробки), рН, вміст вологи, консервантів тощо) / органолептичні показники (кипіння, зміна кольору тощо), критерії виконання в OPRP;
● методи вимірювання/спостеріганняПід час здійснення моніторингу у ККТ тривалі аналітичні випробування не проводяться, оскільки необхідно швидко виявити порушення критичної межі та негайно вжити коригувальних дій. При плануванні та здійсненні моніторингу перевагу необхідно надавати фізичним та хімічним вимірюванням, які потребують небагато часу та незначних затрат - експрес-методи, тест системи, тест полоски, у випадку OPRP переважно застосовується візуальний контроль.
● періодичність вимірювання/спостеріганняМоніторинг проводиться постійно чи періодично. При періодичному моніторингу частота повинна встановлюється таким чином, щоб забезпечити достовірність інформації і, як мінімум, забезпечити коригувальні дії у випадку, якщо під час моніторингу виявлено відхилення, а також так, щоб потенційно небезпечні харчові продукти, виготовлені за період з останнього позитивного результату моніторингу, не вийшли за межі контролю оператора ринку;
● відповідальна особаМоніторинг /спостерігання здійснює персонал, який безпосередньо працює на етапах технологічного процесу. Персонал, призначений для здійснення моніторингу, повинен негайно звітувати про перевищення критичних меж та інші непередбачені випадки для того, щоб можна було вчасно застосувати коригувальні дії, внести зміни і утримати технологічний процес під контролем.

*- якщо моніторинг OPRP заснований на суб'єктивних даних спостережень (наприклад, візуальний контроль), метод повинен підкріплюватися інструкціями або специфікаціями (візуальними стандартами в тому числі).

Обладнання, що використовується для моніторингу та вимірювань (термометри, вологоміри, манометри, тест системи та ін.), має:
● калібруватися чи верифікуватися через певні проміжки часу перед їх використанням;● бути налаштоване або переналаштоване за необхідності;● бути ідентифікованим для визначення статусу калібрування;● не допускати настроювань, які робили б результати вимірів недійсними;● бути захищене від поломок і пошкоджень.

РОЗРОБКА КОРЕГУВАЛЬНИХ ДІЙ

ЗАВДАННЯ 77/100

Для кожної ККТ та OPRP необхідно розробити корегувальні дії (корекції).
Коригувальні дії (корекції) мають відповідати таким вимогам:-негайно відновлювати контроль за технологічним процесом;-визначити причини невідповідності;-усувати причини невідповідності;-визначати (ідентифікувати) потенційно небезпечні продукти, виготовлені (випущені) за час, коли технологічний процес не був під контролем (з часу останнього вимірювання з позитивним результатом), та встановлювати подальше поводження з ними.
Враховуйте різницю між корекцією та корегувальними діями *-див. визначення. у Наказі № 590 Принцип 7 - корегувальна дія, але більш коректно у випадку ККТ говорити про коррекцію.

Illustration

Корекція (correction)
заходи щодо усунення виявленої невідповідності

Примітка 1:
Корекція означає поводження з потенційно небезпечною продукцією і тому може здійснюватися поряд з коригувальним заходом
Примітка 2:
Корекція може являти собою, наприклад, переробку, подальшу обробку та / або усунення несприятливих наслідків невідповідності (наприклад, вибраковування з метою іншого використання або нанесення спеціального маркування).


Коригувальна дія (corrective action)
захід щодо усунення причини виявленої невідповідності і попередження його повторного виникнення

Примітка 1:
Невідповідність може мати декілька причин.
Примітка 2:
Коригувальна дія включає в себе аналіз причин.

ВЕРИФІКАЦІЯ ПЛАНУ НАССР

ЗАВДАННЯ 78/100

Розробіть процедури та способи веріфікації плану НАССР.
При плануванні верифікації повинні бути визначені методи, мета, періодичність і відповідальність за роботи щодо перевіряння.

*- у цьому завданні іде мова тільки про верифікацію плану НАССР.

Illustration

ДОКУМЕНТООБІГ

ЗАВДАННЯ 79/100

Встановіть перелік відповідної документації, що стосується виключно плану НАССР (чек листи мониторингу, записи коррекції, протоколи та їн.).


ЗАТВЕРДЖЕННЯ ПЛАНУ НАССР

ЗАВДАННЯ 80/100

Проведіть засідання групи НАССР та затвердіть план НАССР протоколом.

ВАЛІДАЦІЯ ТА ВЕРІФІКАЦІЯ

Ознайомтеся з термінологією та різницею між визначеннями - валідація / моніторинг / верифікація

Валідація - отримання свідоцтв (з харчової безпеки), що підтверджує, що заходи управління або їх комбінація здатні результативно управляти значними харчовими небезпеками
Примітка 1: Валідація виконується в момент розробки комбінації заходів управління або при внесенні змін до реалізовані заходи управління.

Моніторинг застосовується під час діяльності та надає інформацію для дій протягом певного періоду часу.

Верифікація - підтвердження відповідності встановленим вимогам за допомогою надання об'єктивних доказів.

ВАЛІДАЦІЯ

ЗАВДАННЯ 81/100

Проведіть валідацію плану НАССР, включіть Протокол валідації як додаток до протоколу затвердження плану НАССР.
Завантажте форму Протоколу валідації:

У ПОДАЛЬШОМУ ВАЛІДАЦІЮ ПРОВОДЯТЬ У НАСТУПНИХ ВИПАДКАХ:

● введення у виробництво нового продукту/перенесення виробництва харчових продуктів на іншу технологічну лінію;● введення нових видів харчових продуктів (сировини, напівфабрикатів, готової продукції, тари та упаковки);● зміни технологічного процесу;● зміни в структурі потужності;● ведення нових допоміжних матеріалів для переробки харчових продуктів, предметів та матеріалів, що контактують з харчовими продуктами, інших
способів пакування;
● продовження строку зберігання харчового продукту;
зміни постачальників;
● важливих змін у способі споживання (використання) або реалізації харчових продуктів;● отримання нової інформації стосовно небезпечних факторів, характерних для технологічного процесу або харчового продукту.

ВЕРИФІКАЦІЯ

ЗАВДАННЯ 82/100

Розробіть процедуру, форми записів та збору інформації (чек-листи, протоколи, опитувальні анкети та ін.) верифікації.

Розподіляйте веріфікацію плану НАССР та верифікацію системи безпечності харчових продуктів (внутрішній аудит, перевірку результативності ПП).

Завантажте приклади з форми

ДЛЯ ПРОВЕДЕННЯ ВЕРИФІКАЦІЇ НЕОБХІДНО ВИКОРИСТОВУВАТИ ІНФОРМАЦІЮ:

● огляд скарг, пов’язаних з безпечністю харчових продуктів;● результати лабораторного моніторингу / моніторингу в ККТ / спостереження в OPRP;● результати калібрування обладнання;● результати проведення аудитів, інспекцій;● перевірку ведення записів;● аналіз відхилень, невідповідностей● перевірку роботи відповідального персоналу.

АКТУАЛІЗАЦІЯ ПЛАНУ НАССР

ЗАВДАННЯ 83/100

Проведіть актуалізацію плану НАССР.

*- це завдання стосується тільки актуалізації плану НАССР (ККТ та OPRP).

Завантажте приклад Протоколу актуалізації.

АКТУАЛІЗАЦІЮ В ПОДАЛЬШОМУ ПРОВОДЬТЕ ПРИ ЗМІНІ:

● характеристик сировинних матеріалів, інгредієнтів і матеріалів, що контактують з харчовою продукцією;● технологічних процесів- актуалізація блок-схем, опису процесів, середовища процесів.● призначеного використання;● характеристик кінцевої продукції;● якщо зміни відсутні - не менше ніж один раз на рік.

Перегляньте відеозапис Заняття 4

Завантажуйте свої виконані домашні завдання, використовуючі форму:

Вам необхідно завантажити чек лист та заповнити його відповідно до фактичних показників виробництва.

Завантажити

Дякуємо!

Завдання прийнято

Can't send form.

Please try again later.

Завантажуйте питання для наступного заняття:

Choose file

Дякуємо!


Can't send form.

Please try again later.

Made with