PROFI CLUB ВИПУСКНИЙ

PROFI CLUB ВИПУСКНИЙ

МАТЕРІАЛИ ДО ЗАНЯТТЯ 2

Illustration

Програми-передумови
Планування та проектування виробничих приміщень.
Вимоги до приміщення.
Потоки руху, перехресне забруднення.
Вимоги до обладнання та комунікацій.
Безпечність води, льоду, пари.
Безпечність матеріалів.

Переглянути відео до Модуля 2 

ПРОГРАМА-ПЕРЕДУМОВА ЩОДО НАЛЕЖНОГО ПЛАНУВАННЯ


ЗАВДАННЯ 4/100

Розробіть план потужностей, включаючи територію, виробничі, побутові, допоміжні та складські приміщення.

Розробіть план вентиляції, водопостачання та водовідведення.

Вкажіть на плані призначення виробничих та інших приміщень та зон, шляхи руху сировини, напівфабрикатів, готової продукції, персоналу та відходів.

Завантажте приклади для використання. 


Розкладіть розроблені схеми в папку WORK-book НАССР.

Illustration

РОЗРОБКА ІНСТРУКЦІЇ ЩОДО НАЛЕЖНОГО ПЛАНУВАННЯ


ЗАВДАННЯ 5/100

Використовуючи плани складіть інструкцію, щодо належного планування та поточності технологічних процесів.

Визначте за результатами аналізу місця, де неналежне планування чи розміщення потоків може призвести до появи ризику мікробіологічного, хімічного чи фізичного забруднення харчових продуктів, оцініть цей ризик та розробіть заходи з метою усунення ризику забруднення, запобігання його появі чи зменшення до прийнятного рівня.Перехресному забрудненню слід запобігати за допомогою відповідних технічних або організаційних заходів. Оператори ринку проводять зміни в інфраструктурі для фізичного відокремлення технологічних та допоміжних процесів, матеріалів, персоналу чи здійснюють операції в різний час. Оператори ринку мають запровадити відповідні процедури для здійснення операцій і виконувати їх постійно.

Завантажте приклад інструкції (ПП-1)

Складіть роздруковану інструкцію в папку WORK-book НАССР.

Ознайомтеся з прикладами та порадами для заходів запобігання перехресному забрудненню

ПРОВЕДІТЬ АНАЛІЗ СТАНУ ІНФРАСТРУКТУРИ, ТА ПЕРЕВІРТЕ, ЩО ВСІ МАТЕРІАЛИ, ЩО ВИКОРИСТОВУЮТЬСЯ НЕ НЕСУТЬ ЗАГРОЗИ ХАРЧОВИМ ПРОДУКТАМ


ЗАВДАННЯ 6/100

Перевірте відповідність

  Територія потужності має бути облаштована так, щоб максимально запобігати несанкціонованому доступу та проникненню шкідників, перехресному забрудненню харчових продуктів, сприяти видаленню стічних вод.
  Для цього можуть діяти не тільки фізичні заходи, а і органазаційні - обмеження доступу персоналу різних категорій, наприклад "червона лінія" за яку не можуть заходити офіціанти на кухню, або заборона працівникам брудної зони (склад сировини) заходити в чисту виробничу зону. Можуть діяти сигнальний одяг, застережувальні написи, магнітні картки достуту та інші заходи.
  Приміщення для виробництва та зберігання продуктів повинні підтримуватись у належному стані, відсутня пошкодження, протікання стелі, пошкодження плитки, пошкодження вікон та їн.
  Для кожноло типу виробничих або складських приміщень можуть діяти різні правила!
  Стіни повинні бути спроектовані та побудовані так, щоб запобігати накопиченню бруду, росту плісняви і утворенню конденсату, полегшувати прибирання, миття та дезінфекцію. Поверхні стін, підлоги повинні бути в належному стані та виготовлені із водостійких матеріалів.
  Поверхня стін може бути вкрита плиткою, металевим профілем, фарбою, що дозволяє вологе прибирання. Вибір оздоблення поверхонь залежить від типу приміщення, необхідного рівня чистоти та рівня вологи в приміщенні.
  Підлога повинна бути спроектована так, щоб відповідати вимогам виробництва (механічним навантаженням, температурним режимам, обробці мийними засобами тощо), легко прибиратися, митися і дезінфікуватися, сприяти видаленню вологи (відсутність вибоїн, трапи для достатнього стоку води).
  Підлога може бути вкрита плиткою, бути наливною з епоксидних полімерних матеріалів, бетонною. Необхідність трапів обумовлюється кількісттю води, що може накопичуватися на підлозі.
  Стеля і підвісні елементи (трубопроводи, кабелі, лампи тощо) повинні бути спроектовані і змонтовані так, щоб мінімізувати накопичення бруду, відшарування фарби, утворення конденсату та ріст плісняви, полегшувати прибирання та запобігати забрудненню харчових продуктів
  Двері повинні бути без тріщин, відшарування фарби та корозії, а також легко митися і за необхідності дезінфікуватися. Зовнішні двері, через які можна потрапити в зону поводження з харчовими продуктами, повинні бути спроектовані таким чином, щоб запобігати проникненню шкідників у приміщення. Ці двері, а також двері і ворота, які використовуються для розділення виробничих приміщень, повинні бути за можливості закритими чи обладнуватися пристроями для самовільного закривання. 
  Якщо під дверима або воротами є щілини їх необхідно закрити, щоб уникнути потрапляння гризунів.
  Вікна, вентиляційні отвори повинні бути спроектовані так, щоб запобігати накопиченню бруду. Якщо вікна чи прозорі дахи спроектовані для вентиляційних потреб, то вони повинні бути захищені сітками проти комах чи іншими засобами для уникнення ризику забруднення харчового продукту. У зонах, де існує ймовірність попадання осколків у харчовий продукт, вікна, освітлювальні засоби, електричні знищувачі комах необхідно захистити від розбивання.
  Щодо освітлювальних ламп - необхідно використовувати світлодіодні лампи у пластикових м'яких корпусах. Зауважте, що сітки від комах не захищають від пилу.
  Системи вентиляції повинні встановлюватися таким чином, щоб фільтри та інші компоненти, які потребують чищення, були легкодоступнимиЗдійснення планових та позапланових ремонтних робіт відбуваеться таким чином, щоб унеможливлювати загрозу забруднення харчових продуктів, а також ведеться відповідна документація щодо проведених робіт (плани, акти виконаних робіт, звіти, записи, підтвердження безпечності будівельних матеріалів).
  Рекомендовано звернутися до постачальників послуг щодо обслуговування вентиляції


Ознайомтеся з прикладом та рекомендаціями щодо проведення періодичного аудиту стану інфраструктури

ПРОГРАМА-ПЕРЕДУМОВА ЩОДО ОБСЛУГОВУВАННЯ ПРИМІЩЕНЬ, ОБЛАДНАННЯ


ЗАВДАННЯ 7/100

Використвуючі складений у Завданні 1/100 Перелік обладнання зберіть всі Інструкції по експлуатації та паспорти на обладнання в окрему папку.
Проведіть ознайомленні співробітників з Правилами експлуатації обладнання. Особливо того обладнання, яке суттево впливає на безпечність харчових продуктів.

Завантажте приклади для використання. 


Складіть підписаний документ у WORK-book НАССР.

Illustration

РОЗРОБКА ПЛАНУ ОБСЛУГОВУВАННЯ ОБЛАДНАННЯ ТА КОМУНІКАЦІЙ


ЗАВДАННЯ 8/100

На підставі вимог та рекомендованих регламентних робіт Правил експлуатації обладнання складіть план проведення обслуговування та ремонтних робіт технологічного обладнання та комунікацій (вентицяція, очищення води, жировловлювачі, каналізаційні стоки та їн.).

Визначте хто буде проводити обслуговування та ремонтні роботи - співробітники компанії або підрядна організація. Якщо підрядна організація - укладіть відповідні договори на види робіт.

Використовуйте форму документу "План технологічного обслуговування обладнання"

Складіть підписаний документ у WORK-book НАССР.

ЗАВДАННЯ 9/100

При проведенні технологічного обслуговування обладнання, комунікацій або ремонтних робіт реєструйте виконання у відповідних журналах та збирайте від підрядників Акти виконаних робіт. 


Використовуйте форму документу
"Журнали реєстрації технологічного обслуговування та ремонту обладнання / комунікацій"

Складіть підписаний документ у WORK-book НАССР.

ПОВІРКА ТА КАЛІБРУВАННЯ ВИМІРЮВАЛЬНОГО ОБЛАДНАННЯЯ


ЗАВДАННЯ 10/100

Складіть перелік вимирювального обладнання (манометри, термометри, гігрометри, термощупи, датчики, вологоміри, лабораторні прилади, металодетектори та ін.), зберіть паспорти на обладнання та складіть графік повірки /калібрування.

при необхідності проведіть ознайомлення та навчання співробітників відповідному використанню вимірювального обладнання.

Для обладнання, робота якого за результатами оцінки ризику є критичною для безпечності харчових продуктів чи її відповідності законодавству, запроваджують внутрішні графіки калібрування. Періодичність калібрування встановлюється залежно від інструкцій виробника обладнання та інтенсивності його використання.

Використовуйте форму документу

"Графік повірки /калібрування вимірювального обладнання"


Складіть підписаний документ у WORK-book НАССР.

РЕКОМЕНДАЦІЇ ПО ВИМІРЮВАЛЬНІЙ ТЕХНІЦІ


 • Illustration

  Термометри для холодильних та морозильних камер

  Рекомендовано використовувати термометри в пастиковому корпусі та без вмісту ртуті. 
  Рекомендовано застосовувати термометри Термометри ТС-7
  (різні модіфікації відрізняються діапазоном температури). Виготовляє ТОВ "Склоприбор"

 • Illustration

  Термометри для вимірювання температури продукту 

  Для вимірювання температури в середині продукту (наприклад при прийманні) необхідно використовувати прилади зі щупом. 

 • Illustration

  Термометри для вимірювання металеві

  Там де є великий ризик розбиття - можна викорсиовувати прилади у металевому корпусі.

 • Illustration

  Термометри для вимірювання температури продукту в процесі приготування

  В процесі приготування, якщо необхідно контролювати температуру - користуйтеся приладом з виносним датчиком

 • Illustration

  Вимірювання відносної вологості повітря 

  Для моніторингу температури та вологості повітря в складських приміщеннях та цехах використовуйте гігрометри психрометричні ВІТ-1 та ВІТ - 2 (зверніть увагу, що вони відрізняються діапазоном температури, тому якщо в Вас широкий діапазон коливання, наприклад в складських приміщеннях, що не мають регулювання температури використовуйте обидва прилади).  

 • Illustration


  Ви можете використовувати аналогові цифрові прилади.

ПРОГРАМА-ПЕРЕДУМОВА ЩОДО ОБСЛУГОВУВАННЯ ПРИМІЩЕНЬ, ОБЛАДНАННЯ


ЗАВДАННЯ 11/100

Перевірте - чи в наявності договори на: ● водопостачання● водовідведення● електропостачання● газопостачання

Проаналізуйте - чи достатньо ресурсів для ведення технологічних процесів - потужності електроенергії, гарячої води, освітлення виробничих ділянок.

РОЗРОБКА ІНСТРУКЦІЇ ЩОДО стану приміщень, обладнання, проведення ремонтних робіт, технічного обслуговування обладнання, калібрування


ЗАВДАННЯ 12/100

Використовуючи приклад, розробіть інструкцію щодо стану приміщень, обладнання, проведення ремонтних робіт, технічного обслуговування обладнання, калібрування.

Вкажіть відповідальних осіб за організацію робіт з обслуговування, визначте яким чином будуть обслуговуваться обладнання та комунікації.


Опишіть в інструкції вимоги до обслуговування виробничого обладнання.

В прикладі також міститься інструкція щодо калібрування холодильних та морозильних камер

Завантажте приклад інструкції (ПП-3)
*якщо Ваша потужність невелика, Ви можете об'єднати ПП-2 та ПП-3

Illustration

РОЗРОБКА ІНСТРУКЦІЇ щодо планування та стану комунікацій (вентиляції, водопроводів водопостачання та водовідведення, електро- та газопостачання, освітлення тощо)


ЗАВДАННЯ 13/100

Використовуючи приклад, розробіть інструкцію щодо планування та стану комунікацій (вентиляції, водопроводів водопостачання та водовідведення, електро- та газопостачання, освітлення тощо).
Вкажіть відповідальних осіб за організацію робіт з обслуговування, визначте яким чином будуть обслуговуваться комунікації.

Обовязково:
Проведіть оцінку ризиків для безпечності харчового продукту, які можуть з’явитись через неналежне електропостачання, і за необхідності розробіть коригувальні заходи для їх усунення

Слід забезпечувати належні засоби для природного та механічного вентилювання, зокрема, для:
• мінімізації забруднення харчових продуктів, що переноситься повітрям, наприклад, через краплі аерозолів та конденсату;
• контролювання навколишньої температури;
• контролювання запахів, що можуть вплинути на придатність харчових продуктів;
• контролювання вологості, коли необхідно, для забезпечення безпечності та придатності харчових продуктів.

Системи вентилювання повинні бути спроектовані та сконструйовані таким чином, щоб повітря не пересувалось із забруднених зон у чисті, та щоб, де необхідно, їх можна було належним чином обслуговувати та очищувати.

Завантажте приклад інструкції (ПП-3)
*якщо Ваша потужність невелика, Ви можете об'єднати ПП-2 та ПП-3

РОЗРОБКА ЗАХОДІВ ЩОДО ПОТРАПЛЯННЯ СТОРОННІХ ДОМІШОК В ПРОДУКЦІЮ


ЗАВДАННЯ 14/100

Проаналізуйте можливість потрапляння сторонніх домішок в продукцію та розробіть заходи, щодо запобігання.

Приклади таких заходів:
1.Моніторинг цілісності поверхонь.
2.Просіювання сировини.
3.Фільтрування.
4.Використання магнітовловлювачів (можуть використовуватися і як OPRP).
5.Візуальний контроль
6.Сортування
7.Промивання
8.Фільтрування рідин та води
9.Контроль обладнання, рухомих частин, металевої стружки, крихких деталей
10.Контроль цілісності скляних предметів, скляної тари та пластикової тари.
11.Контроль шкідників.
12.Контроль відходів.
13.Контроль сировини.
14.Аналіз скарг
15.Зонування приміщення. Дотримання поточності процесів.
16.Контроль прибирання та прибирального інвентарю.

КОНТРОЛЬ СКЛА, ПЛАСТИКУ ТА ДЕРЕВ'ЯНИХ ПРЕДМЕТІВ


ЗАВДАННЯ 15/100

Проаналізуйте можливість потрапляння сторонніх домішок в продукцію та розробіть заходи, щодо запобігання.Складіть перелік скляних, деревяних та пластикових (з крихкого пластику предметів), що використовуються на виробництві та місцях поводження з харчовою продукцією (включаючи тару, елементи вимірювальних приладів, колби гігрометрів та ін.).

Проаналізуйте, використання яких з цих предметів можна уникнути та замініть іх на більш безпечні та гігіенічні.
Розробіть процедуру перефасування продукції зі скляної тари у пластикову перед тим, як заносити в цех.
Ті предмети які неможливо замінити - необхідно контролювати. Розробіть періодичніть контролю цілісності.

Періодичність контролю встановлюється в залежності від ризику їх розбиття:
- критичні вироби (вироби знаходяться в безпосередній близькості з продуктом, з відкритими процесами виробництва, мають високий ризик розбиття) контролюються щодня / щотижня;
- некритичні вироби (наприклад вікна) контролюються щомісяця.

Складіть процедуру обробки деревяних поверхонь (наприклад контроль цілісності, зачистка та обробка харчовими мінеральними оліями столів для тіста).

ПРОГРАМА ПЕРЕДУМОВА щодо безпечності води, льоду, пари, допоміжних матеріалів для переробки (обробки) харчових продуктів

ЗАВДАННЯ 16/100

Складіть схему водопостачання та використання води за умов наявності фільтрувальної установки або систем водопідготовки, або використання води від постачальника, в тому числі технічної води, та резервної питної води.

Непитна вода (що використовується, наприклад, у системах протипожежної безпеки, для виробництва пари, охолодження або у інших подібних цілях, де вона не забруднить харчовий продукт), повинна знаходитись в окремій системі.

Якщо в виробництві використовується харчовий лід, проаналізуйте ризики забруднення від харчового льоду. Встановіть міри керування - зберігання, отримання від постачальника у супроводі документів про безпечність, обслуговування льдогенераторів. Використання льоду для охолодження.

Проаналізуйте ризики відсутності води та необхідності в резервному джерелі водопостачання. 

Складання планів є Домашнім завданням 4/15

ПІДТВЕРДЖЕННЯ БЕЗПЕЧНОСТІ ВОДИ (ДОСЛІДЖЕННЯ)

ЗАВДАННЯ 17/100

Укладіть договір з лабораторією на проведення досліджень води питної та льоду.
Складіть графік - у відповідності з джерелом водопостачання.

Періодично перевіряйте органолептичні показники води: запах, смак і присмак, забарвленість, каламутність (при виявлені невідповідностей миттево припинити використання точки водопостачання, проаналізувати ризики, провести лабораторні дослідження).

Протоколи періодичних досліджень збирайте та складайте в папку.
Перелік показників для проведення досліджень

Illustration

ПІДТВЕРДЖЕННЯ БЕЗПЕЧНОСТІ ДОПОМІЖНИХ МАТЕРІАЛІВ ДЛЯ ОБРОБКИ, ПЕРЕРОБКИ ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ

ЗАВДАННЯ 18/100

До допоміжних матеріалів можуть бути віднесені - діоксид вуглецю, інертні гази, що використовуються для пакування, розчинникі, мастила, що можуть випадково контактувати з харчовим продуктом. Зберіть від постачальників /виробників підтвердження безпечності матеріалів. Підтвердженням безпечності є: Висновки ДСЕЕПротоколи досліджень

Складіть документи в окрему папку

ПРОГРАМА ПЕРЕДУМОВА щодо безпечності води, льоду, пари, допоміжних матеріалів для переробки (обробки) харчових продуктів

ЗАВДАННЯ 19/100

Використовуючи приклад, розробіть інструкцію щодо безпечності води, льоду, пари, допоміжних матеріалів для переробки (обробки) харчових продуктів

Завантажте приклад інструкції (ПП-4)

ПІДТВЕРДЖЕННЯ БЕЗПЕЧНОСТІ ПРЕДМЕТІВ ТА МАТЕРІАЛІВ, ЩО КОНТАКТУЮТЬ З ХАРЧОВИМИ ПРОДУКТАМИ

ЗАВДАННЯ 20/100

Складіть перелік матеріалів, що контактують з харчовими продуктами, включаючи пакувальні матеріали.

Проаналізуйте - чи всі матеріали придатні для контакту.
Зберіть від постачальників /виробників підтвердження безпечності матеріалів.

Підтвердженням безпечності є:
Висновки ДСЕЕ
Протоколи досліджень
Маркування
(символ "бокал та виделка", коли такий знак перекреслений - вироби з такого пластику можна використовувати тількі для господарських потреб)

Складіть документи в окрему папку

Завантажуйте свої виконані домашні завдання, використовуючі форму:

Вам необхідно завантажити чек лист та заповнити його відповідно до фактичних показників виробництва.

Завантажити

Дякуємо!

Завдання прийнято

Can't send form.

Please try again later.

Завантажуйте питання для наступного заняття:

Choose file

Дякуємо!


Can't send form.

Please try again later.

Made with